Nichicon LGG2D821MELB25
LGG2D821MELB25 picture photo
Mfg. Part Number
LGG2D821MELB25
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
LGG2D821MELB25.pdf
Availability of LGG2D821MELB25
QUANTITY
LGG2D821MELB25 Order Process
Ship out your order
Specifications of LGG2D821MELB25
Internal Part NumberEIS-LGG2D821MELB25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesGG
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.75A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGG2D821MELB25
Related LinksLGG2D82, LGG2D821MELB25 Datasheet, Nichicon Distributor
LGG2D821MELB25 Details Description
Related parts for LGG2D821MELB25
IC GATE NAND 2CH 4-INP 14-DIP datasheet.pdf
CTRLR POWER SSR 240V 50A AC OUT datasheet.pdf
FUSE GLASS 150MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EYELET datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 5.4A 8-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CABLE FLT FLX 1.18" 0.50MM 32POS datasheet.pdf
5 SCKT STRGLT - 50 12/3WTH377GU datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 143POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 1.64K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf