Nichicon LGG2W221MELB30
LGG2W221MELB30 picture photo
Mfg. Part Number
LGG2W221MELB30
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
LGG2W221MELB30.pdf
Availability of LGG2W221MELB30
QUANTITY
LGG2W221MELB30 Order Process
Ship out your order
Specifications of LGG2W221MELB30
Internal Part NumberEIS-LGG2W221MELB30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current790mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGG2W221MELB30
Related LinksLGG2W22, LGG2W221MELB30 Datasheet, Nichicon Distributor
LGG2W221MELB30 Details Description
Related parts for LGG2W221MELB30
IC OPAMP GP 65MHZ 8DIP datasheet.pdf
IC 80C51 MCU 4K OTP 20-DIP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 19A TO-220AB datasheet.pdf
CONN SOCKET IDC 16POS W/KEY GOLD datasheet.pdf
HEATSHK TUBING 4:1 7.4DIA X 65MM datasheet.pdf
CONN PLUG 14+PE INLINE SKT CRIMP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 840MA 330 MOHM datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 45NS 48TSOP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.22 OHM 5% 15W datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 10V X5R 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 56POS SKT datasheet.pdf