Nichicon LGGW6181MELA30
LGGW6181MELA30 picture photo
Mfg. Part Number
LGGW6181MELA30
Brief Description
CAP ALUM 180UF 20% 420V SNAP
Datasheet Download
LGGW6181MELA30.pdf
Availability of LGGW6181MELA30
QUANTITY
LGGW6181MELA30 Order Process
Ship out your order
Specifications of LGGW6181MELA30
Internal Part NumberEIS-LGGW6181MELA30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
PackagingBulk
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating420V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current910mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGGW6181MELA30
Related LinksLGGW618, LGGW6181MELA30 Datasheet, Nichicon Distributor
LGGW6181MELA30 Details Description
Related parts for LGGW6181MELA30
FIXED IND 560UH 1.6A 388 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC EEPROM 128KBIT 10MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
RES SMD 7.32 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 100V 10% BX 1812 datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf