Nichicon LGGW6391MELB40
LGGW6391MELB40 picture photo
Mfg. Part Number
LGGW6391MELB40
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 420V SNAP
Datasheet Download
LGGW6391MELB40.pdf
Availability of LGGW6391MELB40
QUANTITY
LGGW6391MELB40 Order Process
Ship out your order
Specifications of LGGW6391MELB40
Internal Part NumberEIS-LGGW6391MELB40
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating420V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.61A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGGW6391MELB40
Related LinksLGGW639, LGGW6391MELB40 Datasheet, Nichicon Distributor
LGGW6391MELB40 Details Description
Related parts for LGGW6391MELB40
CAP CER 4700PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 800MHZ 16QFN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.5VA 28V datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 20POS 1.25MM R/A datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR AD7276 datasheet.pdf
PROGRAMMING TOOL FOR STM8 datasheet.pdf
CAP CER 8.1PF 25V S2H 0201 datasheet.pdf
SWITCH DETECTOR HORZ W/BOSS 5V datasheet.pdf
500 TB RIS CLA INTERLACE datasheet.pdf
CRYSTAL 25.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf