Nichicon LGJ2D331MELC15
LGJ2D331MELC15 picture photo
Mfg. Part Number
LGJ2D331MELC15
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
LGJ2D331MELC15.pdf
Availability of LGJ2D331MELC15
QUANTITY
LGJ2D331MELC15 Order Process
Ship out your order
Specifications of LGJ2D331MELC15
Internal Part NumberEIS-LGJ2D331MELC15
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesGJ (15)
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.1A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)0.669" (17.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGJ2D331MELC15
Related LinksLGJ2D33, LGJ2D331MELC15 Datasheet, Nichicon Distributor
LGJ2D331MELC15 Details Description
Related parts for LGJ2D331MELC15
RES 10K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8-BIT 4K FLASH 20-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 57.6KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 150MHZ 100TQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 60POS 3MM SMD 0.5MM datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 16-QFN datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CABLE MARKER CLI M 2-4 GE/SW datasheet.pdf
BS II SNGL RA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf