Nichicon LGJ2E151MELY20
LGJ2E151MELY20 picture photo
Mfg. Part Number
LGJ2E151MELY20
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
LGJ2E151MELY20.pdf
Availability of LGJ2E151MELY20
QUANTITY
LGJ2E151MELY20 Order Process
Ship out your order
Specifications of LGJ2E151MELY20
Internal Part NumberEIS-LGJ2E151MELY20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesGJ
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current660mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGJ2E151MELY20
Related LinksLGJ2E15, LGJ2E151MELY20 Datasheet, Nichicon Distributor
LGJ2E151MELY20 Details Description
Related parts for LGJ2E151MELY20
IC PLD 10MC 15NS 28PLCC datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V +/-12V 40W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK RAIL 8MM END PLATE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 3W SMB datasheet.pdf
RES 715K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 0.8V 0.2A SOT-323-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf