Nichicon LGJ2Z151MELY
LGJ2Z151MELY picture photo
Mfg. Part Number
LGJ2Z151MELY
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 180V SNAP
Datasheet Download
LGJ2Z151MELY.pdf
Availability of LGJ2Z151MELY
QUANTITY
LGJ2Z151MELY Order Process
Ship out your order
Specifications of LGJ2Z151MELY
Internal Part NumberEIS-LGJ2Z151MELY
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesGJ
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating180V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current620mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGJ2Z151MELY
Related LinksLGJ2Z1, LGJ2Z151MELY Datasheet, Nichicon Distributor
LGJ2Z151MELY Details Description
Related parts for LGJ2Z151MELY
CONN FAKRA JACK STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 91K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf