Nichicon LGJ2Z221MELB15
LGJ2Z221MELB15 picture photo
Mfg. Part Number
LGJ2Z221MELB15
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 180V SNAP
Datasheet Download
LGJ2Z221MELB15.pdf
Availability of LGJ2Z221MELB15
QUANTITY
LGJ2Z221MELB15 Order Process
Ship out your order
Specifications of LGJ2Z221MELB15
Internal Part NumberEIS-LGJ2Z221MELB15
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesGJ (15)
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating180V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current850mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)0.669" (17.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGJ2Z221MELB15
Related LinksLGJ2Z22, LGJ2Z221MELB15 Datasheet, Nichicon Distributor
LGJ2Z221MELB15 Details Description
Related parts for LGJ2Z221MELB15
IC EEPROM 2KBIT 1MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 5.08MM datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 10-DFN datasheet.pdf
IC SW SMART QUAD LOWSIDE PDSO20 datasheet.pdf
IC REG ULDO LEVEL SHIFT 16USMD datasheet.pdf
BEAD FERRITE 10 OHM 400MA datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONN TOOL HAND 18-22AWG CRIMP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 4POS PIN datasheet.pdf