Nichicon LGJ2Z331MELC15
LGJ2Z331MELC15 picture photo
Mfg. Part Number
LGJ2Z331MELC15
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 180V SNAP
Datasheet Download
LGJ2Z331MELC15.pdf
Availability of LGJ2Z331MELC15
QUANTITY
LGJ2Z331MELC15 Order Process
Ship out your order
Specifications of LGJ2Z331MELC15
Internal Part NumberEIS-LGJ2Z331MELC15
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesGJ (15)
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating180V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.1A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)0.669" (17.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGJ2Z331MELC15
Related LinksLGJ2Z33, LGJ2Z331MELC15 Datasheet, Nichicon Distributor
LGJ2Z331MELC15 Details Description
Related parts for LGJ2Z331MELC15
RES SMD 14.7 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN 09VOUT datasheet.pdf
ICL 2 OHM 20% 18A 22MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CABLE 4COND 22AWG BROWN 500' datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 12PIN SLD CUP datasheet.pdf
Connector Socket 43 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf