Vishay/BCcomponents MKP385668016JYI5T0
MKP385668016JYI5T0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP385668016JYI5T0
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 68UF 5% 160VDC AXIAL
Datasheet Download
MKP385668016JYI5T0.pdf
Availability of MKP385668016JYI5T0
QUANTITY
MKP385668016JYI5T0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP385668016JYI5T0
Internal Part NumberEIS-MKP385668016JYI5T0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package40
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP385
Packaging*
Capacitance68µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC110V
Voltage Rating - DC160V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP385668016JYI5T0
Related LinksMKP385668, MKP385668016JYI5T0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP385668016JYI5T0 Details Description
Related parts for MKP385668016JYI5T0
FUSE GLASS 6.3A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 16B 24SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP KEYSWITCH SQUARE BLACK datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
RES 165 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.99K OHM 1% 1/20W 0502 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 15K OHM 9SIP datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
UMY3636 UNIVERSAL MAT YW SC1 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf