TDK Corporation LGJ7045TC-470M-D
LGJ7045TC-470M-D picture photo
Mfg. Part Number
LGJ7045TC-470M-D
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 47UH 1.2A 150 MOHM SMD
Datasheet Download
LGJ7045TC-470M-D.pdf
Availability of LGJ7045TC-470M-D
QUANTITY
LGJ7045TC-470M-D Order Process
Ship out your order
Specifications of LGJ7045TC-470M-D
Internal Part NumberEIS-LGJ7045TC-470M-D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductLGJ Series
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesLGJ7045TC-D
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance47µH
Tolerance±20%
Current Rating1.2A
Current - Saturation1.3A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)150 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 150°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.283" L x 0.272" W (7.20mm x 6.90mm)
Height - Seated (Max)0.177" (4.50mm)
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGJ7045TC-470M-D
Related LinksLGJ7045T, LGJ7045TC-470M-D Datasheet, TDK Corporation Distributor
LGJ7045TC-470M-D Details Description
Related parts for LGJ7045TC-470M-D
IC OPAMP GP 2.25MHZ RRO 14DIP datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 500MW DO35 datasheet.pdf
SIDAC SLIC UNI 120V 50A DO214 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 SQ WW datasheet.pdf
RES 432 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
IC MPU I.MX50 800MHZ 416MAPBGA datasheet.pdf
CONN EDGE .050 26POS DR TH datasheet.pdf
ULTRA-FLEX FEP 29 AWG 100 FT BK datasheet.pdf
PLATE FRONT SHEAR datasheet.pdf
CRYSTAL 30.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf