Power Integrations LYT2005K
LYT2005K picture photo
Mfg. Part Number
LYT2005K
Manufacturer
Product Category
PMIC - LED Drivers
Brief Description
IC LED Driver AC DC Offline Switcher 550mA Lighting 12-ESOP
Datasheet Download
LYT2005K.pdf
Availability of LYT2005K
QUANTITY
LYT2005K Order Process
Ship out your order
Specifications of LYT2005K
Internal Part NumberEIS-LYT2005K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package48
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - LED Drivers
SeriesLYTSwitch™-2
PackagingTube
TypeAC DC Offline Switcher
TopologyFlyback
Internal Switch(s)Yes
Number of Outputs1
Voltage - Supply (Min)90VAC
Voltage - Supply (Max)308VAC
Voltage - Output-
Current - Output / Channel550mA
Frequency580kHz
Dimming-
ApplicationsLighting
Operating Temperature-40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case12-BESOP (0.350", 8.89mm Width) 11 Leads, Exposed Pad
Supplier Device Package12-ESOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LYT2005K
Related LinksLYT2, LYT2005K Datasheet, Power Integrations Distributor
LYT2005K Details Description
Related parts for LYT2005K
RES SMD 412 OHM 0.02% 1/16W 0402 datasheet.pdf
VARISTOR 108V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
CONN HEADR 12POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
IC FPGA 160 I/O 256BGA datasheet.pdf
IC INTEGER-N PLL W/VCO 28-QFN datasheet.pdf
RES 1.54 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 200V SCREW datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS 3.81MM GREEN datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 5% 630VDC 37. datasheet.pdf
CTV 22C 22#22D SKT RECP datasheet.pdf
CAP 100 UF 20% 400 V datasheet.pdf