TDK Corporation LGJ7045TC-471M-H
LGJ7045TC-471M-H picture photo
Mfg. Part Number
LGJ7045TC-471M-H
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 470UH 370MA 1.42 OHM
Datasheet Download
LGJ7045TC-471M-H.pdf
Availability of LGJ7045TC-471M-H
QUANTITY
LGJ7045TC-471M-H Order Process
Ship out your order
Specifications of LGJ7045TC-471M-H
Internal Part NumberEIS-LGJ7045TC-471M-H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductLGJ Series
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesLGJ7045TC-H
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance470µH
Tolerance±20%
Current Rating370mA
Current - Saturation430mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.42 Ohm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.283" L x 0.272" W (7.20mm x 6.90mm)
Height - Seated (Max)0.177" (4.50mm)
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGJ7045TC-471M-H
Related LinksLGJ7045T, LGJ7045TC-471M-H Datasheet, TDK Corporation Distributor
LGJ7045TC-471M-H Details Description
Related parts for LGJ7045TC-471M-H
CONN HEADER 110POS TYPE A VERT datasheet.pdf
FIXED IND 285UH 3A 140 MOHM TH datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZB16 M32 datasheet.pdf
LED ORANGE 4PLCC SMD datasheet.pdf
CAP FILM 5UF 5% 600VDC QC TERM datasheet.pdf
RES 19.1 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 24.576MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 120V datasheet.pdf
RES 187 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf