Nichicon LGL2G331MELA35
LGL2G331MELA35 picture photo
Mfg. Part Number
LGL2G331MELA35
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
LGL2G331MELA35.pdf
Availability of LGL2G331MELA35
QUANTITY
LGL2G331MELA35 Order Process
Ship out your order
Specifications of LGL2G331MELA35
Internal Part NumberEIS-LGL2G331MELA35
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHigh-Performance Snap-In Capacitors
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesGL
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.07A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGL2G331MELA35
Related LinksLGL2G33, LGL2G331MELA35 Datasheet, Nichicon Distributor
LGL2G331MELA35 Details Description
Related parts for LGL2G331MELA35
CONN FFC BOTTOM 13POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
RES 24 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 2MHZ 14SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 18POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 40000UF 35V SCREW datasheet.pdf
ZW CONTROLLER NPN OUTPUT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
MOD IR RCVR 36KHZ SIDE VIEW datasheet.pdf
OSC MEMS 25.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf