Nichicon UTT1E330MDD1TP
UTT1E330MDD1TP picture photo
Mfg. Part Number
UTT1E330MDD1TP
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
UTT1E330MDD1TP.pdf
Availability of UTT1E330MDD1TP
QUANTITY
UTT1E330MDD1TP Order Process
Ship out your order
Specifications of UTT1E330MDD1TP
Internal Part NumberEIS-UTT1E330MDD1TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesTT
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current120mA
Impedance2.1 Ohm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UTT1E330MDD1TP
Related LinksUTT1E33, UTT1E330MDD1TP Datasheet, Nichicon Distributor
UTT1E330MDD1TP Details Description
Related parts for UTT1E330MDD1TP
IC ADC 12-BIT W/REF 28-SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-18 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CAP CER 15PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS SKT datasheet.pdf
RES 6.8 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 1A 30V POWERMITE datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 6.7A 37 MOHM SMD datasheet.pdf