Nichicon LGL2W221MELZ40
LGL2W221MELZ40 picture photo
Mfg. Part Number
LGL2W221MELZ40
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
LGL2W221MELZ40.pdf
Availability of LGL2W221MELZ40
QUANTITY
LGL2W221MELZ40 Order Process
Ship out your order
Specifications of LGL2W221MELZ40
Internal Part NumberEIS-LGL2W221MELZ40
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHigh-Performance Snap-In Capacitors
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesGL
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current850mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGL2W221MELZ40
Related LinksLGL2W22, LGL2W221MELZ40 Datasheet, Nichicon Distributor
LGL2W221MELZ40 Details Description
Related parts for LGL2W221MELZ40
CONN JACK BANANA INSUL NYLON WHI datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 16-20 AWG 0.110" (2.79mm) Crimp datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 8A 48V datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 7A 48V datasheet.pdf
LED GOLDEN DRAGON NEU WHITE 2SMD datasheet.pdf
DSUB 62 F datasheet.pdf
ANVIL datasheet.pdf
RES 4.53 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 RA HDR W/TH DR 15AU datasheet.pdf
MOSFET N CH 30V 32A PQFN5X6 datasheet.pdf
30 AU DUAL QKE II LOW PR-O datasheet.pdf
CAP FILM 2.2NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf