Nichicon LGN2D102MELC25
LGN2D102MELC25 picture photo
Mfg. Part Number
LGN2D102MELC25
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
LGN2D102MELC25.pdf
Availability of LGN2D102MELC25
QUANTITY
LGN2D102MELC25 Order Process
Ship out your order
Specifications of LGN2D102MELC25
Internal Part NumberEIS-LGN2D102MELC25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.3A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGN2D102MELC25
Related LinksLGN2D10, LGN2D102MELC25 Datasheet, Nichicon Distributor
LGN2D102MELC25 Details Description
Related parts for LGN2D102MELC25
IC OPAMP VFB 50MHZ 16SO datasheet.pdf
IC A/D CONV 16BIT SAMPLNG 36SSOP datasheet.pdf
LCD ALPHA/NUM DISPL 16X2 WHT GRY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3.74 OHM 1% 10W datasheet.pdf
PAC-RX3I-SD37-V0 CBL ASSY datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 634MA 500 MOHM SMD datasheet.pdf