Nichicon LGN2E331MELY35
LGN2E331MELY35 picture photo
Mfg. Part Number
LGN2E331MELY35
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
LGN2E331MELY35.pdf
Availability of LGN2E331MELY35
QUANTITY
LGN2E331MELY35 Order Process
Ship out your order
Specifications of LGN2E331MELY35
Internal Part NumberEIS-LGN2E331MELY35
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesGN
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.2A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGN2E331MELY35
Related LinksLGN2E33, LGN2E331MELY35 Datasheet, Nichicon Distributor
LGN2E331MELY35 Details Description
Related parts for LGN2E331MELY35
RES 330 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 50A TO-220 datasheet.pdf
CAP FILM 0.16UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 3K OHM 1506 datasheet.pdf
SNSW 10.1A 1-4 PLAIN79215835 datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 0.499 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
EXTRACTION TOOL FOR MICRO-FIT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 15A 125V datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ24B PG42 datasheet.pdf
FERRITE BEAD 120 OHM 0805 datasheet.pdf