Nichicon LGN2E331MELZ30
LGN2E331MELZ30 picture photo
Mfg. Part Number
LGN2E331MELZ30
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
LGN2E331MELZ30.pdf
Availability of LGN2E331MELZ30
QUANTITY
LGN2E331MELZ30 Order Process
Ship out your order
Specifications of LGN2E331MELZ30
Internal Part NumberEIS-LGN2E331MELZ30
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.2A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGN2E331MELZ30
Related LinksLGN2E33, LGN2E331MELZ30 Datasheet, Nichicon Distributor
LGN2E331MELZ30 Details Description
Related parts for LGN2E331MELZ30
TERM SOLDER TURRET .187" .062"L datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 125MA 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf