Amphenol Industrial MS3100F20-29S
MS3100F20-29S picture photo
Mfg. Part Number
MS3100F20-29S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 17POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS3100F20-29S.pdf
Availability of MS3100F20-29S
QUANTITY
MS3100F20-29S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3100F20-29S
Internal Part NumberEIS-MS3100F20-29S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions17
Shell Size - Insert20-29
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3100F20-29S
Related LinksMS3100, MS3100F20-29S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3100F20-29S Details Description
Related parts for MS3100F20-29S
DIP CABLE - HDM26H/AE26M/HDM26H datasheet.pdf
RES SMD 402K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 25V 20% 2917 datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 88.7 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 2A GP20 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 58A D-PAK datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .100" GOLD datasheet.pdf
FUSE 250V 5X20 PT RAD TL 6.3A datasheet.pdf