Nichicon LGN2E561MELA35
LGN2E561MELA35 picture photo
Mfg. Part Number
LGN2E561MELA35
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
LGN2E561MELA35.pdf
Availability of LGN2E561MELA35
QUANTITY
LGN2E561MELA35 Order Process
Ship out your order
Specifications of LGN2E561MELA35
Internal Part NumberEIS-LGN2E561MELA35
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.5A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGN2E561MELA35
Related LinksLGN2E56, LGN2E561MELA35 Datasheet, Nichicon Distributor
LGN2E561MELA35 Details Description
Related parts for LGN2E561MELA35
RES SMD 536 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 470OHM 75DEG 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 1.5MH 330MA 3.45 OHM datasheet.pdf
FIXED IND 160NH 24A 0.17 MOHM datasheet.pdf
CGRID SMT BKWY HDR TIN 34CKT datasheet.pdf
RES 255 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC CLOCK BUFFER 1:4 28TSSOP datasheet.pdf
IC FPGA 311 I/O 400FBGA datasheet.pdf
MICRO 21C P 6" WHT NI datasheet.pdf