Vishay/Sprague M39003/09-0204/TR
M39003/09-0204/TR picture photo
Mfg. Part Number
M39003/09-0204/TR
Brief Description
CAP TANT 180UF 5% 6V AXIAL
Datasheet Download
M39003/09-0204/TR.pdf
Availability of M39003/09-0204/TR
QUANTITY
M39003/09-0204/TR Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/09-0204/TR
Internal Part NumberEIS-M39003/09-0204/TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/9, CSR21
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance180µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated6V
ESR (Equivalent Series Resistance)60 mOhm
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesMilitary
Failure RateR (0.01%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/09-0204/TR
Related LinksM39003/0, M39003/09-0204/TR Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/09-0204/TR Details Description
Related parts for M39003/09-0204/TR
CONN EDGECARD 30POS .100 EYELET datasheet.pdf
MODULE VF DISPLAY 20X4 5MM CHAR datasheet.pdf
IC FPGA 67 I/O 100TQFP datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 211MA 4.5 OHM SMD datasheet.pdf
HD RA SMT datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
PRODUCTVITY STATION datasheet.pdf
11P MTA156 HDR ASY FL/STR,OMIT datasheet.pdf
2598 5293 54 datasheet.pdf
BELT HEATERS datasheet.pdf
CAP 4.7 UF 20% 63 V datasheet.pdf