| Internal Part Number | EIS-RM12PIE52ERPLF | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Backplane Connectors - Contacts | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Type | Power | |
| Pin or Socket | Pin | |
| Contact Termination | Solder | |
| Wire Gauge | 12 AWG | |
| Contact Finish | Gold | |
| Contact Finish Thickness | 30µin (0.76µm) | |
| Current Rating | 10A | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | RM12PIE52ERPLF | |
| Related Links | RM12PIE, RM12PIE52ERPLF Datasheet, FFF Distributor | |
 | 3501-05-910 | RELAY REED SPST 500MA 5V | datasheet.pdf | |