Nichicon LGN2E681MELB30
LGN2E681MELB30 picture photo
Mfg. Part Number
LGN2E681MELB30
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
LGN2E681MELB30.pdf
Availability of LGN2E681MELB30
QUANTITY
LGN2E681MELB30 Order Process
Ship out your order
Specifications of LGN2E681MELB30
Internal Part NumberEIS-LGN2E681MELB30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesGN
PackagingBulk
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.7A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGN2E681MELB30
Related LinksLGN2E68, LGN2E681MELB30 Datasheet, Nichicon Distributor
LGN2E681MELB30 Details Description
Related parts for LGN2E681MELB30
CONN EDGECARD 14POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
IC REG LDO 4.3V 1A SOT23-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
RES 392K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP ALUM 100000UF 20% 63V SCREW datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 75MA 7.9 OHM TH datasheet.pdf
CONN RCPT 36POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
FUSE LK CPS K 050A RB 23" SILVER datasheet.pdf
TV 8C 8#8(TWIN) PIN RECP datasheet.pdf
680UF 100V 18X38MM 85C 8000H datasheet.pdf