Nichicon LGN2G820MELY30
LGN2G820MELY30 picture photo
Mfg. Part Number
LGN2G820MELY30
Brief Description
CAP ALUM 82UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
LGN2G820MELY30.pdf
Availability of LGN2G820MELY30
QUANTITY
LGN2G820MELY30 Order Process
Ship out your order
Specifications of LGN2G820MELY30
Internal Part NumberEIS-LGN2G820MELY30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
PackagingBulk
Capacitance82µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current640mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGN2G820MELY30
Related LinksLGN2G82, LGN2G820MELY30 Datasheet, Nichicon Distributor
LGN2G820MELY30 Details Description
Related parts for LGN2G820MELY30
DIODE ARRAY SCHOTTKY 4V TSLP4 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins; Receptacle, Female Sockets 25, 25 Position Board Edge, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
SWITCH PB MOM FLUSH ROUND GREEN datasheet.pdf
TRANSISTOR RF 20W GAAS NI-360 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 150V 1A DO204AL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG GREEN 100' datasheet.pdf
RES 26.7K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf