Nichicon LGN2H391MELC50
LGN2H391MELC50 picture photo
Mfg. Part Number
LGN2H391MELC50
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 500V SNAP
Datasheet Download
LGN2H391MELC50.pdf
Availability of LGN2H391MELC50
QUANTITY
LGN2H391MELC50 Order Process
Ship out your order
Specifications of LGN2H391MELC50
Internal Part NumberEIS-LGN2H391MELC50
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSnap-In Cap
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating500V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.3A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGN2H391MELC50
Related LinksLGN2H39, LGN2H391MELC50 Datasheet, Nichicon Distributor
LGN2H391MELC50 Details Description
Related parts for LGN2H391MELC50
CONN PLUG VERT 96 POS .100 DIN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 16A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
DIRECTIONAL COUPLER 3000MHZ 0603 datasheet.pdf
SENSOR 3000PSIS 1/8 NPT 4-20MA datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS R/A 10MM datasheet.pdf
RES 44.2K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf