Nichicon LGN2V471MELA50
LGN2V471MELA50 picture photo
Mfg. Part Number
LGN2V471MELA50
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 350V SNAP
Datasheet Download
LGN2V471MELA50.pdf
Availability of LGN2V471MELA50
QUANTITY
LGN2V471MELA50 Order Process
Ship out your order
Specifications of LGN2V471MELA50
Internal Part NumberEIS-LGN2V471MELA50
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.4A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGN2V471MELA50
Related LinksLGN2V47, LGN2V471MELA50 Datasheet, Nichicon Distributor
LGN2V471MELA50 Details Description
Related parts for LGN2V471MELA50
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX QUAD 1X1 14SOEIAJ datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS VERT D-5200S AU datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.6KV 883A datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 627MA 288 MOHM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS 5.08MM datasheet.pdf
RES 11.5 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 2.8NH 800MA 60 MOHM datasheet.pdf