Nichicon LGN2W181MELB30
LGN2W181MELB30 picture photo
Mfg. Part Number
LGN2W181MELB30
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
LGN2W181MELB30.pdf
Availability of LGN2W181MELB30
QUANTITY
LGN2W181MELB30 Order Process
Ship out your order
Specifications of LGN2W181MELB30
Internal Part NumberEIS-LGN2W181MELB30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesGN
PackagingBulk
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current870mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGN2W181MELB30
Related LinksLGN2W18, LGN2W181MELB30 Datasheet, Nichicon Distributor
LGN2W181MELB30 Details Description
Related parts for LGN2W181MELB30
FILTER SAW 315.15MHZ REMOTE SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 61.9K OHM 1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5700K 2SMD datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 20PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12.7MM XCUT datasheet.pdf
OSC VCTCXO 16.384MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 85POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPST 10A 120V datasheet.pdf
TRANS NPN 40V 0.2A SOT89 datasheet.pdf