Nichicon LGN2W271MELC30
LGN2W271MELC30 picture photo
Mfg. Part Number
LGN2W271MELC30
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
LGN2W271MELC30.pdf
Availability of LGN2W271MELC30
QUANTITY
LGN2W271MELC30 Order Process
Ship out your order
Specifications of LGN2W271MELC30
Internal Part NumberEIS-LGN2W271MELC30
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.23A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGN2W271MELC30
Related LinksLGN2W27, LGN2W271MELC30 Datasheet, Nichicon Distributor
LGN2W271MELC30 Details Description
Related parts for LGN2W271MELC30
RES 270 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD SGL 16SSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS WALL MNT PINS datasheet.pdf
RES SMD 182 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 22POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
KK 156 HDR FRLK PEG 03CKT datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20% 35V AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 500MW SOD123 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN DIP 30POS .1" X .1" TIN datasheet.pdf