Nichicon LGN2Z152MELA50
LGN2Z152MELA50 picture photo
Mfg. Part Number
LGN2Z152MELA50
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 180V SNAP
Datasheet Download
LGN2Z152MELA50.pdf
Availability of LGN2Z152MELA50
QUANTITY
LGN2Z152MELA50 Order Process
Ship out your order
Specifications of LGN2Z152MELA50
Internal Part NumberEIS-LGN2Z152MELA50
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating180V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.5A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGN2Z152MELA50
Related LinksLGN2Z15, LGN2Z152MELA50 Datasheet, Nichicon Distributor
LGN2Z152MELA50 Details Description
Related parts for LGN2Z152MELA50
CONN HEADER 2MM 16POS VERT .112" datasheet.pdf
FUSE 2A 125V ALARM IND NORM datasheet.pdf
CONN HEADER R/A 8POS GOLD SMD datasheet.pdf
KIT DEV LMR040-0700, 120V datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 470MA 1.03 OHM datasheet.pdf
IVS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 87.6 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf