Nichicon LGU1C103MELA
LGU1C103MELA picture photo
Mfg. Part Number
LGU1C103MELA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10000UF 20% 16V SNAP
Datasheet Download
LGU1C103MELA.pdf
Availability of LGU1C103MELA
QUANTITY
LGU1C103MELA Order Process
Ship out your order
Specifications of LGU1C103MELA
Internal Part NumberEIS-LGU1C103MELA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHome and Safety Device Market
Featured ProductLGU Series Aluminum Electrolytic Capacitor
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesGU
PackagingBulk
Capacitance10000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.05A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGU1C103MELA
Related LinksLGU1C1, LGU1C103MELA Datasheet, Nichicon Distributor
LGU1C103MELA Details Description
Related parts for LGU1C103MELA
MEMORY CARD FLASH 64MB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EXTEND datasheet.pdf
FUSE MOD 900A 1000V BLADE datasheet.pdf
RELAY BLOCK 16POS AC IN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES SMD 21K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
RES 10 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 5.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSNG RCPT JAM NUT 12POS SKT datasheet.pdf
IC OPAMP LP GP 8SOP datasheet.pdf
CAP FILM 27NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf