Nichicon LGU1K272MELB
LGU1K272MELB picture photo
Mfg. Part Number
LGU1K272MELB
Brief Description
CAP ALUM 2700UF 20% 80V SNAP
Datasheet Download
LGU1K272MELB.pdf
Availability of LGU1K272MELB
QUANTITY
LGU1K272MELB Order Process
Ship out your order
Specifications of LGU1K272MELB
Internal Part NumberEIS-LGU1K272MELB
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance2700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.43A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGU1K272MELB
Related LinksLGU1K2, LGU1K272MELB Datasheet, Nichicon Distributor
LGU1K272MELB Details Description
Related parts for LGU1K272MELB
CAP FILM 0.018UF 20% 275VAC RAD datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 26POS DUAL TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK 5.00MM 12POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 162 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf