Nichicon LGU1K821MELZ
LGU1K821MELZ picture photo
Mfg. Part Number
LGU1K821MELZ
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 80V SNAP
Datasheet Download
LGU1K821MELZ.pdf
Availability of LGU1K821MELZ
QUANTITY
LGU1K821MELZ Order Process
Ship out your order
Specifications of LGU1K821MELZ
Internal Part NumberEIS-LGU1K821MELZ
Standard Package250
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.11A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGU1K821MELZ
Related LinksLGU1K8, LGU1K821MELZ Datasheet, Nichicon Distributor
LGU1K821MELZ Details Description
Related parts for LGU1K821MELZ
IC QUAD RS485 DIFF RCVR 16-SOIC datasheet.pdf
INDICATOR RECT 24V GREEN PNL MNT datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
IC MOSFET DVR HS 9A INV 8-DIP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH STRGHT LVR SPDT 11A QC datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3.93 OHM 1% 20W datasheet.pdf
OSC TCXO 14.7456MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
SMARTCARD datasheet.pdf
CRYSTAL 25.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf