Nichicon LGU2C272MELC
LGU2C272MELC picture photo
Mfg. Part Number
LGU2C272MELC
Brief Description
CAP ALUM 2700UF 20% 160V SNAP
Datasheet Download
LGU2C272MELC.pdf
Availability of LGU2C272MELC
QUANTITY
LGU2C272MELC Order Process
Ship out your order
Specifications of LGU2C272MELC
Internal Part NumberEIS-LGU2C272MELC
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance2700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.969" (50.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGU2C272MELC
Related LinksLGU2C2, LGU2C272MELC Datasheet, Nichicon Distributor
LGU2C272MELC Details Description
Related parts for LGU2C272MELC
IC REG LDO 9V 1.5A TO220 datasheet.pdf
TRANSFORMER 25KCT:1KCT 0.5MADC datasheet.pdf
IC FPGA 185 I/O 256FBGA datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 9/16-18 UNF 1-5V datasheet.pdf
RES SMD 0.15 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 16POS 2.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X50.8MM 115VAC WIRE datasheet.pdf
IC OSC VCXO 155.52MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 10ppm 8pF 150 Ohm -30°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf