Nichicon LGU2D821MELC
LGU2D821MELC picture photo
Mfg. Part Number
LGU2D821MELC
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
LGU2D821MELC.pdf
Availability of LGU2D821MELC
QUANTITY
LGU2D821MELC Order Process
Ship out your order
Specifications of LGU2D821MELC
Internal Part NumberEIS-LGU2D821MELC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.04A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGU2D821MELC
Related LinksLGU2D8, LGU2D821MELC Datasheet, Nichicon Distributor
LGU2D821MELC Details Description
Related parts for LGU2D821MELC
IC 10-BIT FET BUS SW 24QSOP datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
DISPLAY DIGTL POS 12-24VDC RED datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 25PS SIDE 3.81MM datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 30K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC DC/DC UMODULE LDO BGA datasheet.pdf
SWITCH SNAP-ACTING datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN H4 MALE 2.5MM2 datasheet.pdf
CAP FILM 820NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf