Nichicon LGU2F151MELY
LGU2F151MELY picture photo
Mfg. Part Number
LGU2F151MELY
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 315V SNAP
Datasheet Download
LGU2F151MELY.pdf
Availability of LGU2F151MELY
QUANTITY
LGU2F151MELY Order Process
Ship out your order
Specifications of LGU2F151MELY
Internal Part NumberEIS-LGU2F151MELY
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHome and Safety Device Market
Featured ProductLGU Series Aluminum Electrolytic Capacitor
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesGU
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating315V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current820mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGU2F151MELY
Related LinksLGU2F1, LGU2F151MELY Datasheet, Nichicon Distributor
LGU2F151MELY Details Description
Related parts for LGU2F151MELY
IDC CABLE - MKS20K/MC20M/MPD20K datasheet.pdf
SIDACTOR 4CHP 440V 150A MS013 datasheet.pdf
RES SMD 2.2 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
IC OSC VCXO 212.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
LED ARRAY WHITE datasheet.pdf
SAC-VP-SEAL-SIL/RD OD datasheet.pdf
LED IND RED DIFF 24V 6" WIRE LD datasheet.pdf
TV 39C 39#16 SKT J/N RECP datasheet.pdf
CBL ASSY STR PLUG 2.5MM 6' 18AWG datasheet.pdf