Nichicon LGU2F820MELY
LGU2F820MELY picture photo
Mfg. Part Number
LGU2F820MELY
Brief Description
CAP ALUM 82UF 20% 315V SNAP
Datasheet Download
LGU2F820MELY.pdf
Availability of LGU2F820MELY
QUANTITY
LGU2F820MELY Order Process
Ship out your order
Specifications of LGU2F820MELY
Internal Part NumberEIS-LGU2F820MELY
Standard Package250
PackagingBulk
Capacitance82µF
Tolerance±20%
Voltage Rating315V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current640mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGU2F820MELY
Related LinksLGU2F8, LGU2F820MELY Datasheet, Nichicon Distributor
LGU2F820MELY Details Description
Related parts for LGU2F820MELY
BOARD EVAL FOR ADXL203 datasheet.pdf
SENSOR 200PSIS 1/4 NPT 4-20 MA datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TRIMMER 5K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RES SMD 1.69K OHM 0.1% 1/2W 1010 datasheet.pdf
PLUG 5.08MM 16POS DIN RAIL GREEN datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 90MA 13 OHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PNL MNT PIN datasheet.pdf