Nichicon LGU2G181MELB
LGU2G181MELB picture photo
Mfg. Part Number
LGU2G181MELB
Brief Description
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
LGU2G181MELB.pdf
Availability of LGU2G181MELB
QUANTITY
LGU2G181MELB Order Process
Ship out your order
Specifications of LGU2G181MELB
Internal Part NumberEIS-LGU2G181MELB
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current980mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGU2G181MELB
Related LinksLGU2G1, LGU2G181MELB Datasheet, Nichicon Distributor
LGU2G181MELB Details Description
Related parts for LGU2G181MELB
RES SMD 162 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 146VWM 258VC 1.5KE datasheet.pdf
DSUB 15 CRIMP HD G T F0 datasheet.pdf
LED T1-3/4 GREEN 565NM VERT ASSY datasheet.pdf
ACCY MOBILE LOAD COIL C47 datasheet.pdf
RES 12.5K OHM .3W .1% RADIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 120V 12A datasheet.pdf