Nichicon LGU2P471MELY
LGU2P471MELY picture photo
Mfg. Part Number
LGU2P471MELY
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 220V SNAP
Datasheet Download
LGU2P471MELY.pdf
Availability of LGU2P471MELY
QUANTITY
LGU2P471MELY Order Process
Ship out your order
Specifications of LGU2P471MELY
Internal Part NumberEIS-LGU2P471MELY
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating220V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.45A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max)1.969" (50.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGU2P471MELY
Related LinksLGU2P4, LGU2P471MELY Datasheet, Nichicon Distributor
LGU2P471MELY Details Description
Related parts for LGU2P471MELY
RES SMD 698K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC 12BIT 66 KSPS ADC S/O 20-SSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
KIT DEV FOR CORE429 IP MODULE datasheet.pdf
RES 87.6K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.02% 0.4W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 2.9PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PNL MNT SKT SLDER datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 200MS SNT-4A datasheet.pdf
TV 66C 66#22D SKT J/N RECP datasheet.pdf
TV 55C 55#22D SKT RECP datasheet.pdf
4700UF 35V 22X30MM 105C 5000H datasheet.pdf