Nichicon LGU2P471MELY
LGU2P471MELY picture photo
Mfg. Part Number
LGU2P471MELY
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 220V SNAP
Datasheet Download
LGU2P471MELY.pdf
Availability of LGU2P471MELY
QUANTITY
LGU2P471MELY Order Process
Ship out your order
Specifications of LGU2P471MELY
Internal Part NumberEIS-LGU2P471MELY
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHome and Safety Device Market
Featured ProductLGU Series Aluminum Electrolytic Capacitor
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesGU
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating220V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.45A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max)1.969" (50.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGU2P471MELY
Related LinksLGU2P4, LGU2P471MELY Datasheet, Nichicon Distributor
LGU2P471MELY Details Description
Related parts for LGU2P471MELY
IC DETECTOR VOLTAGE 2.8V 5TSOP datasheet.pdf
IDC CABLE - HKC30S/AE30G/HKC30S datasheet.pdf
RES SMD 4.32K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
OPTOISOLTR 50KV DARLINGTON AXIAL datasheet.pdf
RES 11.3 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK W/DIODE 5.2MM datasheet.pdf
THERMOSTAT LOW SILHOUETTE HERM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
RES 162 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 5 Position 0.156" (3.96mm) Through Hole datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf