Nichicon LGU2W121MELA
LGU2W121MELA picture photo
Mfg. Part Number
LGU2W121MELA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
LGU2W121MELA.pdf
Availability of LGU2W121MELA
QUANTITY
LGU2W121MELA Order Process
Ship out your order
Specifications of LGU2W121MELA
Internal Part NumberEIS-LGU2W121MELA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHome and Safety Device Market
Featured ProductLGU Series Aluminum Electrolytic Capacitor
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesGU
PackagingBulk
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current800mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGU2W121MELA
Related LinksLGU2W1, LGU2W121MELA Datasheet, Nichicon Distributor
LGU2W121MELA Details Description
Related parts for LGU2W121MELA
POT 5K OHM 2W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
LED RED DIFFUSED 2SMD GW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:2 1.5GHZ 8TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
IC OSC VCXO 669.326582MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
RES CHAS MNT 25 OHM 5% 70W datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.002 OHM 1% 3W 4026 datasheet.pdf