Nichicon LGU2W221MELA
LGU2W221MELA picture photo
Mfg. Part Number
LGU2W221MELA
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
LGU2W221MELA.pdf
Availability of LGU2W221MELA
QUANTITY
LGU2W221MELA Order Process
Ship out your order
Specifications of LGU2W221MELA
Internal Part NumberEIS-LGU2W221MELA
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package250
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.12A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.772" (45.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGU2W221MELA
Related LinksLGU2W2, LGU2W221MELA Datasheet, Nichicon Distributor
LGU2W221MELA Details Description
Related parts for LGU2W221MELA
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RES 27 OHM 1/2W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER VERT SMD 13POS ZE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
RES 105K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 6.19K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 10A AC/DC datasheet.pdf
TRANSFORMER WE-POE 60W SMD datasheet.pdf