Nichicon LGU2W271MELB
LGU2W271MELB picture photo
Mfg. Part Number
LGU2W271MELB
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
LGU2W271MELB.pdf
Availability of LGU2W271MELB
QUANTITY
LGU2W271MELB Order Process
Ship out your order
Specifications of LGU2W271MELB
Internal Part NumberEIS-LGU2W271MELB
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.28A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGU2W271MELB
Related LinksLGU2W2, LGU2W271MELB Datasheet, Nichicon Distributor
LGU2W271MELB Details Description
Related parts for LGU2W271MELB
CONN RCPT 4POS 22AWG MTA-100 datasheet.pdf
RES SMD 1.62K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 18-36VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
CONN JACK 4POS INLINE PIN datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
TRANS RF NPN 35V 9A 316-01 datasheet.pdf