Nichicon LGU2W680MELY
LGU2W680MELY picture photo
Mfg. Part Number
LGU2W680MELY
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 68UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
LGU2W680MELY.pdf
Availability of LGU2W680MELY
QUANTITY
LGU2W680MELY Order Process
Ship out your order
Specifications of LGU2W680MELY
Internal Part NumberEIS-LGU2W680MELY
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHome and Safety Device Market
Featured ProductLGU Series Aluminum Electrolytic Capacitor
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesGU
PackagingBulk
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current560mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max)1.378" (35.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGU2W680MELY
Related LinksLGU2W6, LGU2W680MELY Datasheet, Nichicon Distributor
LGU2W680MELY Details Description
Related parts for LGU2W680MELY
IC DAC 8BIT I2C OCTAL 16MSOP datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
IR SMART BATTERY CHARGER datasheet.pdf
XFRMR datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 54POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CAP CER 11PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf