Nichicon LGU2W680MELY
LGU2W680MELY picture photo
Mfg. Part Number
LGU2W680MELY
Brief Description
CAP ALUM 68UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
LGU2W680MELY.pdf
Availability of LGU2W680MELY
QUANTITY
LGU2W680MELY Order Process
Ship out your order
Specifications of LGU2W680MELY
Internal Part NumberEIS-LGU2W680MELY
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package250
PackagingBulk
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current560mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max)1.378" (35.00mm)