Nichicon LGU2Z102MELA
LGU2Z102MELA picture photo
Mfg. Part Number
LGU2Z102MELA
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 180V SNAP
Datasheet Download
LGU2Z102MELA.pdf
Availability of LGU2Z102MELA
QUANTITY
LGU2Z102MELA Order Process
Ship out your order
Specifications of LGU2Z102MELA
Internal Part NumberEIS-LGU2Z102MELA
Standard Package250
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating180V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.3A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.772" (45.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGU2Z102MELA
Related LinksLGU2Z1, LGU2Z102MELA Datasheet, Nichicon Distributor
LGU2Z102MELA Details Description
Related parts for LGU2Z102MELA
IC VIDEO SIGNAL SWITCHERS 24SOP datasheet.pdf
BLOCK SUPPORT ASSEMBLY SET/3PC datasheet.pdf
RES 7.87K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 100PSIS 1/4 NPT 5V MINI datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 4A 125V datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug for Male Contacts 9 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
OSC VCTCXO 30.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 41POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 12PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf