Nichicon LGUW6121MELY
LGUW6121MELY picture photo
Mfg. Part Number
LGUW6121MELY
Brief Description
CAP ALUM 120UF 20% 420V SNAP
Datasheet Download
LGUW6121MELY.pdf
Availability of LGUW6121MELY
QUANTITY
LGUW6121MELY Order Process
Ship out your order
Specifications of LGUW6121MELY
Internal Part NumberEIS-LGUW6121MELY
Standard Package250
PackagingBulk
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage Rating420V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current750mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGUW6121MELY
Related LinksLGUW61, LGUW6121MELY Datasheet, Nichicon Distributor
LGUW6121MELY Details Description
Related parts for LGUW6121MELY
IC OSC DL FX FREQ 66.66MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC FLASH 2GBIT 48TSOP datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 6.5A 7.3 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES 1M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
EVAL READER BLUEBOARD SLRC610 datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 200MW 1005 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC FPGA 432 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
TV 15C MIXED(QUAD) PIN RECP datasheet.pdf
QPro Virtex 2.5V QML High-Reliability FPGAs IC datasheet.pdf