Nichicon LGX2H221MELB45
LGX2H221MELB45 picture photo
Mfg. Part Number
LGX2H221MELB45
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 500V SNAP
Datasheet Download
LGX2H221MELB45.pdf
Availability of LGX2H221MELB45
QUANTITY
LGX2H221MELB45 Order Process
Ship out your order
Specifications of LGX2H221MELB45
Internal Part NumberEIS-LGX2H221MELB45
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHigh-Performance Snap-In Capacitors
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesGX
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating500V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.33A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGX2H221MELB45
Related LinksLGX2H22, LGX2H221MELB45 Datasheet, Nichicon Distributor
LGX2H221MELB45 Details Description
Related parts for LGX2H221MELB45
CAP TANT 33UF 20V 10% 2917 datasheet.pdf
RES SMD 249 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SENS PROX M12 2MM DC3W-NC datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS INLINE PIN datasheet.pdf
DC/DC CONVERT QUAD 15V 6.4A datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 636MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 40A datasheet.pdf
DDR4 LATCH OPENING TOOL datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf