United Chemi-Con ELXM201VSN471MR25S
ELXM201VSN471MR25S picture photo
Mfg. Part Number
ELXM201VSN471MR25S
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
ELXM201VSN471MR25S.pdf
Availability of ELXM201VSN471MR25S
QUANTITY
ELXM201VSN471MR25S Order Process
Ship out your order
Specifications of ELXM201VSN471MR25S
Internal Part NumberEIS-ELXM201VSN471MR25S
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.45A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELXM201VSN471MR25S
Related LinksELXM201VS, ELXM201VSN471MR25S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ELXM201VSN471MR25S Details Description
Related parts for ELXM201VSN471MR25S
CAP CER 27PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
TERM SOLDER TURRET .078"D .075"L datasheet.pdf
RES SMD 15.4K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
VCO 1000-2000 MHZ REDBOX datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.5A 6DFN datasheet.pdf
CONN EDGEBOARD DUAL 44POS 5A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 200W datasheet.pdf
CAP CER 680PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB datasheet.pdf
RES 30K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf