Nichicon LGY1E183MELC35
LGY1E183MELC35 picture photo
Mfg. Part Number
LGY1E183MELC35
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 18000UF 20% 25V SNAP
Datasheet Download
LGY1E183MELC35.pdf
Availability of LGY1E183MELC35
QUANTITY
LGY1E183MELC35 Order Process
Ship out your order
Specifications of LGY1E183MELC35
Internal Part NumberEIS-LGY1E183MELC35
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesGY
PackagingBulk
Capacitance18000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.1A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGY1E183MELC35
Related LinksLGY1E18, LGY1E183MELC35 Datasheet, Nichicon Distributor
LGY1E183MELC35 Details Description
Related parts for LGY1E183MELC35
MOSFET N-CH 30V 61A DPAK datasheet.pdf
RES SMD 3.9KOHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 0.01 OHM 1% 35W TO263 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 16V X5R 1206 datasheet.pdf
XCEDE LEFT 6PVH 8COL WK datasheet.pdf
DIRECT RING 50MM 30DEG WHITE datasheet.pdf
OSC MEMS 66.155MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
PIN AND SCKT HOLDING FIXTURE datasheet.pdf
CAP FILM 3.9NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf